Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

  Türkiye sınırları içinde geçerli olan, araç sahiplerinin yapması kanun emriyle mecburi kılınan, her mali yılın başında Hazine Müsteşarlığınca prim ve teminat miktarları belirlenen, araç sahibinin olabilecek kazalar karşısında karşı tarafa ödemekle yükümlü olduğu teminatlarla ilgili korunmasını sağlayan trafik sigortasıdır.

Trafik123.com Nedir?

  Zorunlu trafik sigortanızı yaptırmak için işinizden izin almanıza ya da ek mesai harcamanıza gerek kalmadan online olarak güvenli ve hızlı bir biçimde sizin için poliçe hazırlayan ve poliçe alma sürecinizi hızlandıran hizmettir. trafik123.com, lisanslı bir trafik sigortası aracısıdır ve online Trafik Sigortası teklifi sunar. Sistem, çok basit, çok güvenilir olmasının yanı sıra hızlı sigortalama yaparak size zaman kazandırır.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmak Şart mı?

  Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Trafik Kanuna göre her araç sahibi adı üzerinde “Zorunlu Trafik Sigortası” yaptırmak zorundadır. İnternetten araç Sigortası yaptırma süreci trafik123.com’un sunduğu online hizmetle dakikalar içinde tamamlanabilir.

Neden Yaptırmalıyım?

  Öncelikle söz konusu sigortayı yaptırmak zorunludur. Eğer yaptırmazsanız ve bu durum tespit edilirse aracınız bağlanır. Aracın bağlanma sürecinde yerine getirmeniz gereken kanuni ve maddi yükümlülükler size, sigorta priminden çok daha pahalıya mal olacaktır. Bunlara ek olarak trafikte yaşayacağınız her hangi bir kaza sonucu vereceğiniz zarara karşılık karşı taraf sizden sigortanız sayesinde kanunun öngördüğünden ötesini talep edemeyecektir.  Böylece haklarınız sigortanızla korunacaktır. Ayrıca maddi kayıp, sağlık kaybı ve ölüm gibi hasarlar sonucu ödemeniz gereken maddi hasarları sigortanız poliçe kapsamında ödeyerek sizi maddi açıdan da koruyacaktır.

Neleri Kapsar?

  Zorunlu trafik sigortasının kapsamı, poliçenizin neyi ne kadar kapsadığıyla ilgilidir. Ancak temelde kullandığınız aracın oluşabilecek bir kaza halinde üçüncü şahıslara ait araçları uğratabileceği maddi hasar, yaya, diğer araç içindeki sürücü, yolcuların uğrayacağı zararın poliçe kapsamı kadarının karşılanmasını hedefler. Zorunlu tarik sigortasının kapsamı sigortayı yaptırandan Karayoları Trafik Kanunu dâhilinde karşı tarafın talep edebileceği tazminatla sınırlıdır.

Poliçe Teminatları

  Poliçenizi yaptırdığınızda oluşabilecek kazalar sonucu ortaya çıkması muhtemel olan maddi hasarlar teminatı, sağlık giderleri teminatı, sürekli sakatlık teminatı ve ölüm teminatı sigorta kapsamında değerlendirilir.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne Sıklıkla Yenilir?

  Bazı özel kısa süreli sigorta şartları hali dışında her araç için Zorunlu Trafik Sigortası yıllık olarak düzenlenir.

Hasarsızlık İndirimi Nasıl Çalışır?

  Hasarsızlık indirimi sigorta yaptırdıktan sonraki geçen her yılda sigorta poliçenizden limit kullanmamanız halinde artarak sizi maddi açıdan rahatlatan bir indirimdir. Eğer daha önce aracınız yoksa ve ilk kez bir araç aldıysanız hasarsızlık indirimi o yıl sizin için geçerli değildir. Ancak bir sonraki yıl geçerli olabilir. Aracınızı satıp 730 gün içinde yeni bir araç satın almadıysanız 730. Günden sonra alacağınız araç için yine hasarsızlık indirimi söz konusu olmaz ve ilk kez araç almış gibi karşılanırsınız.

Teminattan Yararlanabilmek İçin Kaza Ananında Ne Yapmam Gerekir?

  Eğer sadece maddi hasarlı bir kaza söz konusu ise diğer araç sürücüleriyle anlaşarak Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmanız gerekir. Bu tutanakları aracınızda bulundurmanız önerilir. Eğer diğer sürücü ve sürücülerle anlaşamadıysanız yapmanız gereken şey, 155 numaralı telefon hattını, mahalli jandarma yönetimindeki yerlerde ise 156 numaralı telefonu arayarak yetkililerin gelmesini beklemektir.

Sürücüler Arasında İmzalanan Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı Hangi Durumlarda Geçersizdir?

  Sürücü belgesi olmayan bir sürücü kazaya karışmışsa, alkollü veya akıl sağlığı şüphesi uyandıran sürücü kazaya karışmışsa, kazaya karışan araçlar arasında kamu aracı varsa, kazaya karışan araçlardan birinde trafik sigortası yoksa kesinlikle Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı geçersizdir. Ayrıca yaralanma ve ölüm söz konusu olan kazalarda da Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı geçersiz olur. 

Zorunlu Trafik Sigortasını Online Olarak Yapabilir miyim?

  Türkiye’deki sadece online Trafik Sigortası hizmeti veren tek sistem olan www.trafik123.com, en basit poliçe hazırlama sürecini en kısa sürede size sunarak online sigorta yaptırmanın konforunu sunar. Güvenle tercih edebileceğiniz trafik123.com’dan kredi kartı ile dilerseniz kredi kartına taksitle Trafik Sigortası yaptırabilirsiniz.

Sigorta Poliçemi Kaybettim!

  Sigorta poliçenizi kaybetme ihtimaline karşı ilgili poliçe ve teklifleri güvenli bir platformda online olarak saklamanız dilediğinizde telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan ulaşarak sorunlarınızı tıkanmadan çözmenize yardımcı olacak bir ip ucudur. Online trafik sigortası yaptırabileceğiniz trafik123.com, size poliçenizi saklama hizmeti sunar.

 

 

İnsansız Sigorta Aracı

Bilgilerini gir,
Teklifi gör,
Poliçeni hemen al